Nazwisko Krzebietke

Dzień dobry,

moje nazwisko, Krzebietke, jak ustaliłem jest pochodzenia staropolskiego albo (bardziej prawdopodobne) niemieckiego. Jak odmieniać to nazwisko? Bo przyznam, że odmiana Krzebietkego, Krzebietkowie czy (dla Tymoteusza) Krzebietki brzmią źle, gdy przyjęło się u nas w rodzinie, że naszego nazwiska nie odmieniamy

Niezależnie od pochodzenia wszystkie nazwiska zakończone na -i uzyskują w polszczyźnie podczas odmiany końcówki fleksyjne analogiczne do przymiotników rodzaju męskiego o temacie fleksyjnym zakończonym na spółgłoskę miękką (np. drogi).

Nazwisko Krzebietke ma następujący wzorzec odmiany:

  • M. Krzebietke, l.mn. Krzebietkowie,
  • D. Krzebietkego, l.mn. Krzebietków,
  • C. Krzebietkemu, l.mn. Krzebietkom,
  • B. Krzebietkego, l.mn. Krzebietków,
  • N. Krzebietkem, l.mn. Krzebietkami,
  • Ms. Krzebietkem, l.mn. Krzebietkach,
  • W. Krzebietke, l.mn. Krzebietkowie.
Adam Wolański