Nazwisko Krzyszycha w odmianie

Dzień dobry, proszę o pomoc w odmianie nazwiska Krzyszycha, jest to forma męska i żeńska.

Czy można powiedzieć: PRZYGLADAM SIĘ MARII KRZYSZYSZE? MARIANOWI KRZYSZYSZE?

Z nadzieją

A. Krogulec

Wymiana głoskowa [ch] do [sz] w zakończeniu tematu nie powinna nas dziwić w różnych formach tego samego wyrazu, por. np. blacha – blasze, macocha – macosze, monarcha – monarsze, patriarcha – patriarsze, pończocha – pończosze, ucho – uszy. Skoro tego rodzaju wymiany pojawiają się w wyrazach pospolitych, to mogą także dotyczyć nazw własnych osobowych. Tak dzieje się właśnie w wypadku nazwiska Krzyszycha, które ma następujący wzorzec odmiany:

  • M. (Marian) Krzyszycha, (Maria) Krzyszycha; l.mn. (bracia, państwo) Krzyszychowie, (siostry) Krzyszychy;
  • D. (Mariana) Krzyszychy, (Marii) Krzyszychy; l.mn. (braci, państwa) Krzyszychów, (sióstr) Krzyszych;
  • C. (Marianowi) Krzyszysze, (Marii) Krzyszysze; l.mn. (braciom, państwu) Krzyszychom, (siostrom) Krzyszychom;
  • B. (Mariana) Krzyszychę, (Marię) Krzyszychę; l.mn. (braci, państwa) Krzyszychów, (siostry) Krzyszychy;
  • N. (Marianem) Krzyszychą, (Marią) Krzyszychą; l.mn. (braćmi, państwem) Krzyszychami, (siostrami) Krzyszychami;
  • Ms. (o) (Marianie) Krzyszysze, (Marii) Krzyszysze; l.mn. (braciach, państwu) Krzyszychach, (siostrach) Krzyszychach.
Adam Wolański