Nazwisko Pesta

Usłyszałam kiedyś, że w Polsce wszystkie nazwiska powinno się odmieniać i tego się trzymam. Mój partner ma nazwisko "Pesta". Twierdzi, że jego nazwisko pochodzi z języka niemieckiego, dlatego nie odmienia się go. Czy ma rację? On upiera się przy swojej wersji, a mnie gryzie się to z tym, co wiedziałam wcześniej.

Polszczyzna jest językiem fleksyjnym. Wszystkie formy imienne, dla których mamy stosowne wzorce odmiany, podlegają zasadniczo deklinacji. Obce nazwy własne osobowe nie są tu wyjątkiem.

Nazwisko Pesta, które wywodzi się od rosyjskiego пест (= ‘kijek, pręcik, tłuczek’), jest w polszczyźnie odmieniane (w wypadku mężczyzn, kobiet i par małżeńskich):

1. Wariant męski:

  • M. (pan) Pesta, l.mn. (bracia, państwo) Pestowie;
  • D. Pesty, l.mn. Pestów;
  • C. Peście, l.mn. Pestom;
  • B. Pestę, l.mn. Pestów;
  • N. Pestą, l.mn. Pestami;
  • Ms. (o) Peście, l.mn. Pestach.

2. Wariant żeński:

  • M. (pani) Pesta, l.mn. (siostry) Pesty;
  • D. Pesty, l.mn. Pest;
  • C. Peście, l.mn. Pestom;
  • B. Pestę, l.mn. Pesty;
  • N. Pestą, l.mn. Pestami;
  • Ms. (o) Peście, l.mn. Pestach.
Adam Wolański