Nazwy badaczy poszczególnych epok historycznych

Szanowni Państwo,

naukowiec badający Średniowiecze to mediewista, a jak nazwać badaczy Oświecenia, Romantyzmu, antyku, Baroku...?

Z poważaniem

Bartłomiej

Nazwy badaczy zależą w dużej mierze od umownego podziału czasu na epoki, wieki itp., stosowanego w historii, historii literatury oraz historii sztuki. Zasadniczo historyków dzielimy na badaczy starożytności, średniowiecza, nowożytności i współczesności. Historyków średniowiecza nazywamy mediewistami lub rzadziej średniowiecznikami. Ponieważ w odniesieniu do epoki nowożytnej stosuje się często dalsze podziały wewnętrzne, wyróżnia się badaczy renesansu, baroku, oświecenia, romantyzmu itp. Badacze zajmujący się poszczególnymi epokami nie mają swoich jednowyrazowych nazw. Formy typu rensesansowiec czy oświeceniowiec oznaczają zasadniczo pisarzy bądź uczonych, którzy żyli i pracowali w danej epoce. W odniesieniu do współczesnych badaczy tych epok mogą być używane tylko potocznie.

Adam Wolański