Nazwy godności, funkcji i stanowisk w tekście prasowym

Dzień dobry. Jaką pisownię stanowisk przyjąć w lokalnej gazecie, w której często w pierwszym akapicie wymieniamy wielu gości i chcemy uniknąć nadmiaru wielkich liter? Chodzi mi o konkretne przykłady:

„Marszałek Województwa Mazowieckiego Jan Kowalski” czy „marszałek województwa mazowieckiego Jan Kowalski”;

i – analogicznie, też z nazwiskami – takie stanowiska jak: „Starosta Warszawski Zachodni”, „Sekretarz Powiatu Warszawskiego Zachodniego”; „Przewodnicząca Rady Gminy XYZ”; „Wójt Gminy XYZ̈.

Jeśli chcemy uniknąć nadmiaru wielkich liter, to powinniśmy stosować pisownię małymi literami wszędzie tam, gdzie jest to możliwe na mocy reguł ortograficznych. Nazwy godności, funkcji i stanowisk zapisujemy w polszczyźnie zasadniczo małą literą, por. prezydent, premier, minister, marszałek, generał, major, prezes, dyrektor. Wyjątek stanowią wyłącznie nazwy urzędów jednoosobowych przytaczane w tekstach aktów prawnych. Pisownię tego rodzaju nazw MOŻNA (a to znaczy, że nie trzeba) stosować także w tekstach o innym przeznaczeniu, pod warunkiem że nazwa taka występuje w pełnym brzmieniu i odnosi się do konkretnej osoby. Skoro jednak pisownia taka nie jest obligatoryjna, możemy pisać: marszałek województwa mazowieckiego Jan Kowalski, starosta warszawski zachodni Jan Kowalski, sekretarz powiatu warszawskiego zachodniego Jan Kowalski itp. Oczywiście wielką literą zapiszemy w tego typu określeniach wszelkie występujące w nich nazwy własne, które na mocy innych reguł takiej pisowni wymagają.

Adam Wolański