Nazwy godności, funkcji i stanowisk w tekście prasowym

Nazwy godności, funkcji i stanowisk w tekście prasowym

1.01.2023
1.01.2023

Dzień dobry. Jaką pisownię stanowisk przyjąć w lokalnej gazecie, w której często w pierwszym akapicie wymieniamy wielu gości i chcemy uniknąć nadmiaru wielkich liter? Chodzi mi o konkretne przykłady:

„Marszałek Województwa Mazowieckiego Jan Kowalski” czy „marszałek województwa mazowieckiego Jan Kowalski”;

i – analogicznie, też z nazwiskami – takie stanowiska jak: „Starosta Warszawski Zachodni”, „Sekretarz Powiatu Warszawskiego Zachodniego”; „Przewodnicząca Rady Gminy XYZ”; „Wójt Gminy XYZ̈.

Jeśli chcemy uniknąć nadmiaru wielkich liter, to powinniśmy stosować pisownię małymi literami wszędzie tam, gdzie jest to możliwe na mocy reguł ortograficznych. Nazwy godności, funkcji i stanowisk zapisujemy w polszczyźnie zasadniczo małą literą, por. prezydent, premier, minister, marszałek, generał, major, prezes, dyrektor. Wyjątek stanowią wyłącznie nazwy urzędów jednoosobowych przytaczane w tekstach aktów prawnych. Pisownię tego rodzaju nazw MOŻNA (a to znaczy, że nie trzeba) stosować także w tekstach o innym przeznaczeniu, pod warunkiem że nazwa taka występuje w pełnym brzmieniu i odnosi się do konkretnej osoby. Skoro jednak pisownia taka nie jest obligatoryjna, możemy pisać: marszałek województwa mazowieckiego Jan Kowalski, starosta warszawski zachodni Jan Kowalski, sekretarz powiatu warszawskiego zachodniego Jan Kowalski itp. Oczywiście wielką literą zapiszemy w tego typu określeniach wszelkie występujące w nich nazwy własne, które na mocy innych reguł takiej pisowni wymagają.

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego