Nazwy klocków

Szanowni Państwo,

jak należy zapisać nazwy serii zabawek typu Lego Friends? Czy wystarczą wielkie litery, czy potrzebne jest ujęcie tej nazwy w cudzysłowy? A jak powinno się zapisać tytuły zestawów tych klocków, np. "Plac zabaw dla piesków" (tu tylko pierwsza litera wielka, a potem cudzysłów)?

Łączę pozdrowienia

R.L.

Nazwy klocków – o ile nie stanowią w danym tekście nazwy marki – traktujemy jak inne nazwy wyrobów przemysłowych, czyli jako wyrazy lub wyrażenia pospolite, i zapisujemy od małej litery bez względu na to, czy są utworzone od nazw własnych, czy nie. Użycie cudzysłowu jest fakultatywne (można go stosować, ale nie trzeba), por. np. bawił się klockami lego friends albo bawił się klockami „lego friends”, ale: bawił się klockami marki Lego Friends. Określenie plac zabaw dla piesków to także wyrażenie pospolite wymagające użycia małych liter.

Adam Wolański