Nazwy mieszkańców obwodów Federacji Rosyjskiej

W Poradni Językowej przeczytałem, że nie tworzy się nazw mieszkańców województw.

Zastanawiam się czy można tworzyć nazwy mieszkańców rosyjskich obwodów, np. mieszkaniec obwodu kaliningradzkiego - Kaliningradczyk; mieszkaniec obwodu leningradzkiego - Leningradczyk?

Jeśli można tworzyć nazwy mieszkańców obwodów, czy powinno zapisywać się je wielką czy małą literą (pomijając mieszkańców miast, od których obwody uzyskały nazwy)?

Dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,

Kazimierz Popławski

Od nazw polskich województw rzeczywiście nie tworzymy nazw mieszkańców, ale tworzymy je od nazw regionów, np. Mazowszanin od Mazowsza, Wielkopolanin od Wielkopolska, Pomorzanin od Pomorze, Kujawianin od Kujawy.

Jeśli są takie potrzeby nazewnicze, można i należy tworzyć nazwy mieszkańców obwodów Federacji Rosyjskiej. Trzeba je zapisywać od wielkich liter (tak jak nazwy mieszkańców regionów, krain, prowincji), por. Kaliningradczyk, Leningradczyk, Murmańczyk, Magadańczyk.

Adam Wolański