Nazwy oddziałów

Kiedy wyliczamy oddziały wojewódzkie naszej instytucji ( w raporcie) to piszemy ich nazwy z małej, czy wielkiej litery. Przykład:

W tym miesiącu najwięcej zadań zrealizowały oddziały:

• świętokrzyski

• warmińsko-mazurski

• lubuski,

czy lepiej:

W tym miesiącu najwięcej zadań zrealizowały oddziały:

• Świętokrzyski

• Warmińsko-mazurski

• Lubuski.

Proszę o pomoc.

Nazwy oddziałów różnego typu instytucji i organizacji traktuje się zasadniczo jako nazwy własne i zapisuje od wielkiej litery, przy czym tego rodzaju nazwa powinna wystąpić w pełnym brzmieniu. Gdybyśmy zatem chcieli stosować wielkie litery, powinniśmy pisać:

W tym miesiącu najwięcej zadań zrealizowały następujące oddziały firmy XYZ:

• Oddział Świętokrzyski,

• Oddział Lubuski,

itd.

Jeśli natomiast zależy nam na skrótowości, można traktować drugie człony nazwy jako wyrazy pospolite i zapisywać od małych liter.

Adam Wolański