Nazwy samochodów

Szanowni Państwo,
po raz kolejny poruszę kwestię zapisu nazw marek samochodów. Chciałam spytać, jaki zapis powinniśmy zastosować w takiej sytuacji: prowadzący programu telewizyjnego prezentuje widzom samochód, mówiąc: „Oto ford mondeo z roku”… Czy zapis małymi literami jest poprawny, jako że mowa o konkretnym egzemplarzu danego modelu (samochodzie akurat widocznym na ekranie)? Dodam, że nie mogę dodać słowa „samochód”, bo został mi narzucony limit znaków.
W telewizyjnych programach motoryzacyjnych mówi się zwykle o markach (modelach, typach itp.) samochodów. W warstwie wizualnej marki te są ilustrowane przykładami konkretnych egzemplarzy samochodów użyczonych do programu przez ich producentów lub dystrybutorów. Zdarza się jednak, że z jakichś szczególnych powodów prezentowane są konkretne egzemplarze samochodów (np. zabytkowe modele aut).
Ortografia napisów ekranowych powinna być uzależniona od intencji autorów programu motoryzacyjnego, tj. konkretnie od tego, czy chcą mówić o marce (bycie niejako abstrakcyjnym), czy też o konkretnym egzemplarzu. Jeśli mówią o marce samochodu – ilustrując ją wizerunkiem konkretnego egzemplarza (bo niby czym mieliby to ilustrować) – winni traktować nazwę jako własną i zapisywać od wielkich liter. Zapis, który w takim wypadku nie będzie budził wątpliwości ortograficznych, to:
samochód marki Ford Mondeo
samochód „Ford Mondeo”
Jeśli natomiast mowa jest o konkretnych, jednostkowych egzemplarzach, wymagany jest zapis od małych liter, np.
ford mondeo z 1993 r.
Napis ekranowy może być traktowany jako równoważnik zdania. Wówczas pierwszy wyraz zapisywany jest od wielkiej litery, por.
Samochód marki Ford Mondeo
Samochód „Ford Mondeo”
Ford mondeo z 1993 r.
Adam Wolański