Nazwy szkół

Szanowni Państwo, dlaczego w nazwach szkół pisze się dużą literą wyrazy „król”, „hetman”?

Nazwy wszelkiego typu szkół stanowią zindywidualizowane (jednostkowe) nazwy własne, których człony zapisujemy od wielkich liter. Występujące w tych nazwach przyimki i spójniki oraz określenia typu: imienia (w skrócie: im.) i numer (w skrócie: nr) piszemy małą literą, por. np.

  • Chrześcijańska Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące im. Króla Dawida w Poznaniu
  • I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu
  • IV Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach
  • Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Krasnymstawie
  • Szkoła Podstawowa im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie
  • Szkoła Podstawowa nr 195 im. Króla Maciusia I w Warszawie
Adam Wolański