Nic nie jest takie, jakie się wydaje i Nic nie jest takie, jakim się wydaje

Szanowni Państwo,
uprzejmie proszę o pomoc, który zwrot jest poprawny:
Nic nie jest takim, jakim się wydaje
Nic nie jest takie, jakie się wydaje.

Pozdrawiam
Jacek Kozik
Forma zaimka przymiotnego (jakie czy jakim?, takie czy takim?) zależy od wymagań czasownika, z którym jest on połączony. Czasownik być „domaga się” od przymiotnika (a zatem też od zaimka przymiotnego) formy mianownikowej – mówimy przecież: Ona jest ładna, On jest wesoły, Ono jest dobre, a zatem także: Nic nie jest takie. Czasownik wydawać się także łączy się z przymiotnikiem w mianowniku (Wydawał się miły, Wydawała się wypoczęta), choć poprawne są też, rzadziej występujące, połączenia z narzędnikiem (Wydawał się miłym, Wydawała się wypoczętą).

A zatem poprawne są dwie wersje zdania:
Nic nie jest takie, jakie się wydaje.
Nic nie jest takie, jakim się wydaje.

Forma Nic nie jest takim… jest błędna.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski