Niczym innym (,) jak tylko

Szanowni Państwo,
prosiłbym o rozstrzygnięcie dylematu dotyczącego stawiania przecinków przed jak w wyrażeniu niczym innym, jak tylko, np.
(1) Cała osada o niczym innym nie rozpowiada jak tylko o twoich przygodach.
(2) Lenistwo jest niczym innym jak tylko nawykiem odpoczywania (porada Eksperta Poradni PWN).
Są to zdania pojedyncze, ale zasada 90.G.2. Poradni PWN mówi, że przecinek przed spójnikami przeciwstawnymi a, ale, lecz, tylko ma być.
Z poważaniem
Witold Milczarek
W odniesieniu do przywołanego w pytaniu wyrażenia porównawczego ma zastosowanie zasada 381/90.H.3. Zasada ta nie przesądza sprawy przecinka lub jego braku jednoznacznie. W porównaniach paralelnych zasadniczo stawiamy przecinek (np. równie, jak; tyle, co). Z kolei w wyrażeniach, które nie mają wyrazistego charakteru paralelnego, raz stawiamy przecinki (np. zarówno, jak i; równie, jak i), a innym razem je pomijamy (np. tak samo jak; ten sam co). Co więcej, jeżeli składniki porównania nie przeciwstawiają się sobie bardzo wyraźnie albo gdy chcemy osłabić wyrazistość porównania, przecinek możemy pominąć. Wiele więc zależy od autora tekstu i jego oceny „paralelności” wyrażenia porównawczego.
Adam Wolański