Nie lepszy, gorszy czy bardziej niedobry?

Jak wygląda prawidłowe stopniowanie przymiotnika  niedobry?

- niedobry / nie lepszy / nie najlepszy,

- niedobry / gorszy / najgorszy

- niedobry / bardziej niedobry / najbardziej niedobry?

Czy może jeszcze jakiś inny wariant? W kilku źródłach jest podawana pierwsza forma, natomiast mnie wydaje się ona nielogiczna, gdyż wcale nie odzwierciedla zwiększenia natężenia danej cechy.

Możliwe są wszystkie trzy warianty, przy czym wyrażenia z gorszy i bardziej niedobry mają inne znaczenie niż zdanie z nie lepszy:

Janek był niedobry, ale Marek nie lepszy. = Marek nie był lepszy od Janka

Janek był niedobry, ale Marek gorszy. = Marek był gorszy od Janka.

Janek był niedobry, ale Marek bardziej niedobry. = Marek był gorszy od Janka.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski