Nie masz gdzie…

Szanowni Państwo,
mam pytanie, która forma jest poprawna i dlaczego? Chodzi o zaimek: je czy ich? Oto przykłady:
Robisz zdjęcia i nie masz, gdzie ich pokazywać, zapraszamy!!!!!
Robisz zdjęcia i nie masz, gdzie je pokazywać, zapraszamy!!!!!
Tylko pierwsze zdanie jest składniowo poprawne. Czasowniki przybiernikowe w polszczyźnie zmieniają rząd na dopełniaczowy, gdy znajdą się w zasięgu negacji. Kwestia, o którą Pani pyta, ma związek z tym zjawiskiem.
Przytoczone zdania zawierają ponadto pułapkę interpunkcyjną. Ciąg gdzie ich pokazywać nie jest frazą zdaniową, lecz frazą bezokolicznikową z zależnym od niej zaimkiem pytajnym. Ze zdania „Mam gdzie je pokazywać” można wydobyć m.in. związki wyrazowe: mam pokazywać i je pokazywać, podczas gdy ze zdania „Nie wiem, gdzie je pokazywać” nie wydobędziemy związku wiem pokazywać, gdyż takiego po prostu tu nie ma. Ta różnica składniowa wyjaśnia, dlaczego w zdaniu: „Robisz zdjęcia i nie masz gdzie ich pokazywać” przecinek jest niepożądany.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski