Niealkoholik

Szanowni Państwo!
Znalazłem w książce zdanie: Mamy nadzieję, że jasno pokazaliśmy różnicę pomiędzy alkoholikiem a niealkoholikiem. I dalej: Gdy patrzę wstecz na tamten okres, widzę prawdziwość stwierdzenia, że podstawowa różnica pomiędzy alkoholikami a niealkoholikami polega na tym… Jako że ten niealkoholik zdarza się w niej wiele razy, to zaczynam mieć wątpliwości, czy zapis ten jest poprawny. Moim zdaniem – nie, ale przecież język stale się zmienia, więc…

Z poważaniem
Witold D
Owszem, język się zmienia, ale nie w kwestii niealkoholika. Alkoholik to rzeczownik, a z wyrazami należącymi do tej części mowy partykułę nie zapisujemy łącznie (por. niepokój, nieprzyjaciel itd.).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski