Niebiosa

Czy w poniższym fragmencie, pochodzącym z opowiadania napisanego przez nastolatka: „Nie dla wszystkich jest to jasne, ale wściekli szamani zazwyczaj nie używają słownictwa godnego poety w spokojny, mglisty poranek, kiedy jego ulubiona różanopalca jutrzenka muska chmury i delikatnymi metaforycznymi palcami spędza sen z powiek nieszczęsnego kochanka muz, niewyspanego co prawda, ale natchnionego przez same Niebiosa” słowo niebiosa powinno być zapisane z małej, czy z wielkiej litery? Optuję za małą, bo wielka ma konotacje religijne, z drugiej strony — opis dotyczy szamana.

Rzeczownik niebiosa MOŻE być zapisywany od wielkiej litery, kiedy odnoszony jest do nadprzyrodzonej istoty (będącej przedmiotem kultu wierzących w nią ludzi) oraz do jej siedziby (będącej krainą wiecznego szczęścia). Nie ma tu znaczenia, czy chodzi o religię mono- czy politeistyczną.

Adam Wolański