Niepoliczalne dowody i rozstrzygnięcia Rady Języka Polskiego

Szanowna Pani Profesor,
czy aby na pewno istnieje możliwość, w której dowody będą niepoliczalne? Wydaje mi się, że czym by te dowody nie były, zawsze je policzymy. Co do rozstrzygnięć liczba ilość to słyszałem, że RJP orzekła niedawno, że to rozróżnienie jest zbyteczne. Czy to prawda?
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
W pierwszej kwestii ma Pan rację – dowód jest dowodem, niezależnie od tego, czy jest to ślad DNA, czy sążnisty list wysmażony do ukochanej mężatki. A zatem – tylko liczba dowodów. W poradzie dotyczącej „policzalności” dowodów popełniłam błąd; mea culpa.
W drugiej sprawie nie ma Pan racji – Rada Języka Polskiego nie wypowiada się w sprawach poprawnościowych (wydaje jedynie uchwały ortograficzne), a więc nie mogła orzekać nic o liczbie i ilości.
Łączę wyrazy szacunku
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski