Noica – Noiki

Szanowni Państwo!
Ostatnio próbowałam ustalić odmianę nazwiska pewnego filozofa rumuńskiego (Noica) – nie byłam pewna, czy odmienić je jak np. Sica – Siki czy raczej jak Kosturica – Kosturicy. Nie znalazłam w słownikach wskazówek o odmianie nazwisk rumuńskich. Może Państwo mi coś podpowiedzą?
W nazwisku De Sica wymawiamy spółgłoskę k i dlatego w dopełniaczu – jeśli chcemy je odmieniać, bo nie jest to konieczne – zmieniamy pisownię na De Siki. W pozostałych wypadkach pozostawiamy literę c, np. De Sicę. Nazwisko Kusturica nie sprawia kłopotów w odmianie – odmieniamy je jak słowo miednica. Według którego z tych dwóch modeli odmieniać nazwisko Noica, zależy od tego, jak jest wymawiane. Jako rumuńskie powinno się zasadniczo wymawiać przez k i odmieniać jak De Sica.
Mirosław Bańko