Nomen omen

 

Nomen omen

29.04.2019

Szanowni Państwo,

zwracam się z pytaniem odnośnie użycia wyrażenia nomen omen. Jasne jest dla mnie, że używa się go w znaczeniu do cech związanych z nazwiskiem, bądź nazwą. Jednak zastanawia mnie jego występowanie w zdaniu: Bardzo dużo Ślązaków studiuje w Warszawie. Katarzyna nomen omen jest z Katowic. Czy tutaj mamy do czynienia z błędnym użyciem tego zwrotu?

Dziękuję za odpowiedź.

Można sobie wyobrazić zdanie: Katarzyna Ślęzak, nomen omen z Katowic, studiuje w Warszawie. Mamy w nim powiązanie (na zasadzie skojarzenia) nazwiska z regionem, od którego nazwy to nazwisko powstało. Zresztą, i tak zapewne dla niektórych użytkowników języka takie użycie wyrażenia nomen omen jest niepoprawne, gdyż nie towarzyszy mu nazwa kojarzona z nazwiskiem Ślęzak – oni zaakceptowaliby jedynie: Katarzyna Ślęzak, nomen omen ze Śląska, studiuje w Warszawie.

W zdaniu: Bardzo dużo Ślązaków studiuje w Warszawie. Katarzyna nomen omen jest z Katowic użycie nomen omen zupełnie nie ma uzasadnienia. Być może dałoby się tu zastosować notabene (‘zwróć uwagę, zauważ’), ale i to można by uznać za naciągane.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!