Nomen omen

Szanowni Państwo,

zwracam się z pytaniem odnośnie użycia wyrażenia nomen omen. Jasne jest dla mnie, że używa się go w znaczeniu do cech związanych z nazwiskiem, bądź nazwą. Jednak zastanawia mnie jego występowanie w zdaniu: Bardzo dużo Ślązaków studiuje w Warszawie. Katarzyna nomen omen jest z Katowic. Czy tutaj mamy do czynienia z błędnym użyciem tego zwrotu?

Dziękuję za odpowiedź.

Można sobie wyobrazić zdanie: Katarzyna Ślęzak, nomen omen z Katowic, studiuje w Warszawie. Mamy w nim powiązanie (na zasadzie skojarzenia) nazwiska z regionem, od którego nazwy to nazwisko powstało. Zresztą, i tak zapewne dla niektórych użytkowników języka takie użycie wyrażenia nomen omen jest niepoprawne, gdyż nie towarzyszy mu nazwa kojarzona z nazwiskiem Ślęzak – oni zaakceptowaliby jedynie: Katarzyna Ślęzak, nomen omen ze Śląska, studiuje w Warszawie.

W zdaniu: Bardzo dużo Ślązaków studiuje w Warszawie. Katarzyna nomen omen jest z Katowic użycie nomen omen zupełnie nie ma uzasadnienia. Być może dałoby się tu zastosować notabene (‘zwróć uwagę, zauważ’), ale i to można by uznać za naciągane.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski