Nomen omen

 
Nomen omen
29.04.2019
Szanowni Państwo,
zwracam się z pytaniem odnośnie użycia wyrażenia nomen omen. Jasne jest dla mnie, że używa się go w znaczeniu do cech związanych z nazwiskiem, bądź nazwą. Jednak zastanawia mnie jego występowanie w zdaniu: Bardzo dużo Ślązaków studiuje w Warszawie. Katarzyna nomen omen jest z Katowic. Czy tutaj mamy do czynienia z błędnym użyciem tego zwrotu?
Dziękuję za odpowiedź.
Można sobie wyobrazić zdanie: Katarzyna Ślęzak, nomen omen z Katowic, studiuje w Warszawie. Mamy w nim powiązanie (na zasadzie skojarzenia) nazwiska z regionem, od którego nazwy to nazwisko powstało. Zresztą, i tak zapewne dla niektórych użytkowników języka nas takie użycie wyrażenia nomen omen jest nieoprawne, gdyż nie towarzyszy mu nazwa kojarzona z nazwiskiem Ślęzak – oni zaakceptowaliby jedynie: Katarzyna Ślęzak, nomen omen ze Śląska, studiuje w Warszawie.
W zdaniu: Bardzo dużo Ślązaków studiuje w Warszawie. Katarzyna nomen omen jest z Katowic użycie nomen omen zupełnie nie ma uzasadnienia. Być może dałoby się tu zastosować notabene (‘zwróć uwagę, zauważ’), ale i to można by uznać za naciągane.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego