Nosić perfumy

Dzień dobry.

Zetknąłem się ostatnio ze sformułowaniem „nosić perfumy”. Czy jest ono poprawne? Optowałbym raczej za używaniem perfum niż ich noszeniem.

Będę wdzięczny za odpowiedź.

Z poważaniem Adam Skrzyński-Paszkowicz

Perfum nie nosimy, tylko ich używamy. Zwrot nosić perfumy pojawia się przez analogię do nosić ubrania, nosić biżuterię, co może wskazywać na to, że punkt ciężkości w znaczeniu czasownika nosić przesuwa się z 'mieć coś na sobie' w kierunku 'być ozdabianym przez coś' (ewentualnie: że perfumy są traktowane jako element garderoby). Nie jest to jednak użycie skodyfikowane, nie byłabym jego entuzjastką.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski