Nowy Rok

Z okazji Bożego Narodzenia dołączamy także życzenia pomyślności w… Nowym Roku czy też nowym roku? Nie chcę życzyć komuś szczęścia tylko na jeden dzień w roku, jakim jest 1 stycznia (Nowy Rok), ale na 365 dni. Jak zatem pisać?
Krzysztof
Jest to rzeczywiście pewna nielogiczność (sama mam taką refleksję co roku, gdy wysyłam kartki świąteczne). Każdy język naturalny jednak, oparty na zasadach konwencjonalnych, takie pozorne nielogiczności ma.
Piszemy więc zawsze pomyślności, szczęścia itp. w Nowym Roku, mając na myśli cały rok kalendarzowy, mimo że święto 1 stycznia nazywamy też Nowym Rokiem.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski