Nowy Świat w Warszawie

Dzień dobry!
Od pewnego czasu nurtuje mnie następujące pytanie: dlaczego mówimy na rogu Nowego Światu (nazwa ulicy), podczas gdy poprawna forma dopełaniacza rzeczownika świat brzmi świata?
Z góry dziękuję za odpowiedź,
Ewa Tomasiewicz
Wiele nazw własnych różni się w odmianie od równobrzmiących nazw pospolitych. Nazwy pospolite, przechodząc do kategorii nazw własnych, zmieniają funkcję, a niektóre też odmianę. Takim przypadkiem jest Nowy Świat – Nowego Światu, Tarnobrzeg – Tarnobrzega, chociaż coraz częstsze jest Tarnobrzegu, Jubilat (dawniej dom towarowy) – Jubilatu, Hit – Hitu, nie Hita (chociaż i takie formy się zdarzają). Odmiana nazw własnych to tradycja i zaznaczone różnice między nazwami pospolitymi a własnymi.
Aleksandra Cieślikowa, prof., IJP PAN, Kraków