Numery liceów

We Wrocławiu oficjalne nazwy liceów, widoczne na tabliczkach, pieczątkach i w dokumentach zapisywane są tak: np. „Liceum Ogólnokształcące nr IX”. Chciałbym się upewnić, że jest to błąd. Moim zdaniem poprawne byłyby tylko zapisy „Liceum nr 9” lub „IX Liceum”. Jeśli jednak nazwa „Liceum nr IX” jest poprawna, to jak ją odczytać – „liceum numer dziewiąte”? Jak powinienem zapisać nazwę w swoim tekście chcąc, aby był poprawny językowo – używać oficjalnej niepoprawnej czy lepiej użyć nazwy „IX Liceum”?

Rzeczywiście, tradycyjnie numer liceum wyrażony liczebnikiem porządkowym, zapisanym znakami liczb rzymskich, poprzedzał określenie słowne liceum ogólnokształcące i nazwę osobową lub inną patrona. W czasach rozlicznych reform systemu oświaty, tworzenia i zamykania gimnazjów, łączenia szkół w zespoły itd. wiele liceów zmieniło szyk swoich nazw poprzez upodobnienie go do schematu właściwego dla szkoły podstawowej i gimnazjum (nazwa rodzaju szkoły, skrót nr, numer właściwy wyrażony liczebnikiem głównym oraz nazwa patrona). Być może dla zachowania pewnej tradycji stosowano – w wypadku liceów – po skrócie nr zapis z użyciem rzymskich znaków liczbowych, które jednakowoż nie odnosiły się już do liczebnika porządkowego, lecz głównego. I tak np. IX (= Dziewiąte) Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu stało się w którymś momencie Liceum Ogólnokształcącym nr IX (= dziewięć) im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu.

Przywołanego tu zjawiska nie można rozpatrywać w kategoriach błędu językowego ani pisowniowego. Współcześnie rzeczywiście znaki liczb rzymskich najczęściej odnoszą się do liczebników porządkowych, lecz nie można stwierdzić, że ich użycie w odniesieniu do liczebników głównych było i jest błędem, por. np. Dowództwo Okręgu Korpusu nr IX (organ terytorialny Ministerstwa Spraw Wojskowych z okresu II RP), Biblioteka Publiczna im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy – Czytelnia Naukowa nr X.

Adam Wolański