Numizmatyczny opis monety

Opis monet zawiera poniższe zdanie: „Na rewersie monet umieszczona jest cyfra oznaczająca wartość nominalną monety, nazwa jednostki pieniężnej oraz ornament z liści dębu – inny dla każdego nominału".

Myślę, że w ogólnym przypadku to są cyfry, np.: 10 lub po prostu liczba. A może w tym szczególnym przypadku słowo cyfra ma uzasadnienie?

Rzeczownik cyfra oznacza ‘znak graficzny używany do zapisywania liczb’. Jeśli nominały tych monet stanowiły liczby jednocyfrowe (np. 1, 2 i 5), to przywołany opis jest poprawny. Czy można byłoby w tym kontekście posłużyć się – zamiast określeniem cyfra – rzeczownikiem liczba? Można by, ale takie użycie byłoby – w wypadku nominałów 1, 2 i 5 – mniej precyzyjne. Dzięki temu opisowi wiemy, że wartość nominału jest wyrażona liczbą jednocyfrową.

Z błędem mielibyśmy do czynienia wówczas, gdyby nominały były liczbami dwucyfrowymi lub większymi. Wówczas wyraz cyfra wystąpiłby w znaczeniu ‘liczba’, co się niestety często zdarza, lecz nadal uchodzi za błąd (por. określenia typu: *okrągła, wysoka, szczęśliwa cyfra). Jeśliby nominały wynosiły np. 10, 20 i 50 lub zawierały wartości jedno- i dwucyfrowe, należałoby użyć rzeczownika cyfra w liczbie mnogiej, por.

  • Na rewersie monet umieszczone są cyfry oznaczające wartość nominalną monety,

por. też:

  • Świecące cyfry na tarczy zegar.
Adam Wolański