O jakich wyznaniach mowa?

Szanowna Pani Profesor!
Natknęłam się w książce na zdanie: Przekonaliśmy się, że bez względu na słabości ludzi różnych wyznań wyznania te nadawały kierunek i cel milionom. Nie rozumiem go. Nie wiem, o jakie te wyznania chodzi. Czy o wyznania religijne tych ludzi? A może o jakieś wyznania, które poczynili? Z reszty treści, która się tu nie zmieści, też to nie wynika.

Z poważaniem
Hudała
Szanowna Pani,
rzeczownik wyznanie ma dwa znaczenia – ‘wypowiedź, w której ktoś coś wyjawia, wyznaje’ i ‘religia wyznawana przez jakąś grupę ludzi’. Na podstawie przytoczonego fragmentu można sądzić, że mowa o wyznaniach religijnych, ale bez szerszego kontekstu nie da się tego stwierdzić z całą pewnością.

Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski