O osobowości – jeszcze raz

Droga Redakcjo!
Zainteresowała mnie Wasza definicja słowa osobowość. Według pierwszej można byłoby powiedzieć: To jest Ziutek, on jest osobowość.
Osobowość ma każdy. Jakąś, jakąkolwiek. Więc coś tu chyba z tą definicją jest nie tak. Może chodzi o osobistość?
Z szacunkiem – Pelagia
Zgadzam się z Panią całkowicie, a wszystkie uwagi dotyczące definicji znaczenia słowa osobowość przekazuję redakcji słownika.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
    Szanowna Pani Profesor,
    zaintrygowały mnie pytania osób odnoszących się sceptycznie do jednej z definicji wyrazu osobowość. Wielki słownik języka polskiego (wsjp.pl) wyróżnia cztery jego znaczenia: ‘określony zespół cech psychicznych człowieka’, ‘osoba o określonym zespole cech psychicznych’, ‘osoba wyraźnie wyróżniająca się na tle innych pewnymi szczególnymi cechami psychicznymi’, ‘posiadanie cech charakterystycznych dla osoby jako człowieka’. Osobowość zatem to nie tylko zespół stałych cech psychicznych i mechanizmów wewnętrznych regulujących zachowanie człowieka, ale również osoba o określonych (niekiedy szczególnych) cechach psychicznych. Zauważmy, że w polszczyźnie występują takie określenia, jak „osobowość telewizyjna”, „osobowość internetowa” czy „osobowość roku”, używane w odniesieniu do konkretnych osób, a nie do ich cech: „Kaszpirowski poza wszystkim jest niebywałą osobowością telewizyjną. Sam fantastycznie się reżyseruje”, „Za osobowość telewizyjną ostatnich lat powszechnie uważa się Krzysztofa Ibisza”, „Osobowości internetowe coraz częściej odnoszą sukcesy jako autorzy książek”, „Paulina Mikuła to polska osobowość internetowa, prezenterka telewizyjna i popularyzatorka wiedzy o języku polskim”, „Michał Szpak został osobowością roku”, „Osobowości roku mieszkają w naszej gminie”.

    Patrycjusz Pilawski