OKE

Mała czy wielka litera

Dzień dobry, proszę o rozstrzygnięcie wątpliwości dotyczącej pisowni.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie – skrótowiec to: OKE w Warszawie (wielkie litery)

Wątpliwość dotyczy zapisu: okręgowe komisje egzaminacyjne (jest ich osiem w Polsce) – czy można używać skrótowca oke (np. odbyło się spotkanie przedstawicieli wszystkich oke), a jeśli tak, to powinien być zapis oke czy OKE (czyli: odbyło się spotkanie przedstawicieli wszystkich OKE)?

Dziękuję

Grażyna

Przywołana w pytaniu nazwa komisji jest zarówno nazwą własną, jak i pospolitą. Nazwą własną staje się wówczas, kiedy mowa jest o jej jednym, konkretnym oddziale, por. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku, Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi, Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie itd. Mamy wówczas do czynienia z indywidualną (jednostkową) nazwą instytucji, którą – jako nazwę własną – zapisujemy od wielkich liter. W pozostałych wypadkach, kiedy mowa jest ogólnie o okręgowych komisjach egzaminacyjnych bądź jakiejś jednej komisji nieokreślonej pełną oficjalną nazwą, obowiązuje nas pisownia małymi literami właściwa dla wyrażeń pospolitych, por. Egzaminatorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych odbywali w grudniu szkolenia, Szkolenia w okręgowej komisji edukacyjnej w stolicy odbywały się zdalnie.

Niezależnie jednak, czy mamy do czynienia z nazwą własną, czy pospolitą, powinniśmy się posługiwać skrótowcem zapisywanym wielkimi literami – OKE. Apelatywizacja tego skrótowca nawet się jeszcze w języku polskim nie rozpoczęła ze względu na jego niską frekwencję. Tego typu procesy dotyczą przede wszystkim dużych, ogólnoświatowych nazw marek i ich produktów zapisywanych w formie skrótowców, por. BMW (= Bayerische Motoren Werke; ‘marka samochodów i firma’) – bmw (‘samochód marki BMW’).

Adam Wolański