OZE albo OŹE

Dlaczego odnawialne źródła energii znane są jako OZE? Czy drugą literą skrótowca nie powinno być „Ź”?

Wyrażenie odnawialne źródło energii ma oboczne formy skrótowca: OZE lub OŹE. Ta druga forma ma rzadszą frekwencję. Podczas tworzenia akronimów od wyrażeń pospolitych czy nazw własnych, których jeden z członów rozpoczyna się od litery ze znakiem diakrytycznym, zasadniczo nie rezygnujemy z tej litery w skrótowcu, por. np. BOŚ (= Bank Ochrony Środowiska), NFOŚiGW (= Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), (= Uniwersytet Śląski) czy WOŚP (= Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy). Zdarzają się jednak od tej ogólnej reguły wyjątki lub sytuacje, w których mamy do czynienia z formami obocznymi, por. np. JOS lub JOŚ (= językowy obraz świata).

Adam Wolański