Obchodzić

Dzień dobry,
proszę o informację, jaka jest etymologia wyrażenia to mnie nie obchodzi. Dlaczego coś ma nas obchodzić lub nie?

Z góry dziękuję.
Pozdrawiam,
Urszula Szczepaniak
Obchodzić w swym podstawowym znaczeniu to ‘chodzić dookoła czegoś’. Dawniej czasownik ten miał więcej znaczeń, między innymi ‘chodzić, odwiedzając kolejno wiele miejsc lub osób’ (definicja za: M.R. Mayenowa (red.), Słownik polszczyzny XVI wieku, Wrocław 1990, t. 19, s. 63). Można sądzić, że to znaczenie dało podstawę współczesnemu, aktualizowanemu w zdaniach typu Jego praca mnie nie obchodzi, Obchodzi mnie, co robisz, w których obchodzić to ‘być przedmiotem zainteresowania, uwagi’. Jeśli ktoś chodzi w różne miejsca, by je odwiedzić, to dlatego że są one przedmiotem jego zainteresowania.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski