Obieramy ziemniaki

Obierz ziemniak czy ziemniaka? Która forma będzie właściwsza w tekstach pisanych?

Obie formy są poprawne, przy czym obierz ziemniaka jest zdecydowanie mniej staranna. Teksty pisane mają różny charakter – występują w nich wypowiedzi potoczne, naukowe, środowiskowe, erudycyjne itd. To, czy dana forma jest odpowiednia w danym tekście, nie zależy od kanału przekazu (pisany / mówiony), lecz od stylu, w jakim tekst został napisany.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski