Odczytujemy czas

Jak prawidłowo podaje się czas? Np. 7.35 – siudma trzydzieści pięć czy za dwadzieścia pięć ósma?
Zapis 7.35 przeczytamy w języku oficjalnym siódma trzydzieści pięć (nb. siódma, nie siudma), potocznie zaś za dwadzieścia pięć ósma. Oba sposoby są poprawne, ale stylistycznie zróżnicowane.
Sposoby odczytywania czasu są różne (np. kiedyś mówiono kwadrans na piątą w znaczeniu 'kwadrans po czwartej'), różne są też sposoby dzielenia czasu (np. w niektórych językach godzina jest dzielona nie na cztery części, czyli kwadranse, ale na trzy).
Mirosław Bańko, PWN