Odczytujemy godzinę

Czy forma dziesiąta czterdzieści dwie jest poprawna? Z jednej strony wydaje mi się słuszna (bo w domyśle [godzina] dziesiąta [i] czterdzieści dwie [minuty], na wzór 9 [dzień] grudnia), a z drugiej błędna, bo ósma trzydzieści jedna brzmi nienaturalnie.
Pomysł jest dobry, ale realizacja niedokładna. Przeczytamy przecież: godzina ósma i trzydzieści jeden minut, stąd w skrócie ósma trzydzieści jeden. Zarówno ta konstrukcja, jak i dziesiąta czterdzieści dwie są bez zarzutu.
Mirosław Bańko, PWN