Odczytujemy wyraz surrealizm

Szanowni Państwo, jaka jest poprawna wymowa słowa „surrealizm”? Tak jak zapisujemy, czy sirrealizm – wymawiamy „i”, zamiast „u”? Jestem w trakcie nagrań audiobooka i lektor nie zgadza się, by przeczytać to słowo tak jak zapisujemy (przez „u”), natomiast ja nigdy nie słyszałem wymowy jako sirrealizm (przez „i”).

Przywołany w pytaniu wyraz ma następującą wymowę: [surrealʹism] albo [surrealʹizm]. W pierwszej sylabie występuje w nim samogłoska [u], na którą pada akcent poboczny. Wymowa geminaty spółgłoskowej [rr] może być realizowana w normie wzorcowej dwojako – albo jako dwie kolejno wymawiane spółgłoski (tzw. wymowa literowa), albo jako wydłużona wersja pojedynczej spółgłoski.

Adam Wolański