Odległa negacja

Szanowni Językoznawcy,

mam problem z zaprzeczoną konstrukcją więcej niż tylko.

Nie powinno być kłopotu z zakupieniem czegoś więcej niż tylko kartofli? Czy jednak: Nie powinno być kłopotu z zakupieniem czegoś więcej niż tylko (niż same) kartofle?

Nie będzie mogła rozwinąć skrzydeł i pokazać czegoś więcej niż tylko pięknej kreacji? Czy: Nie będzie mogła rozwinąć skrzydeł i pokazać czegoś (coś?) więcej niż tylko piękna kreacja?

A może obie formy są dopuszczalne?

Pozdrawiam

Anna

Szanowna Pani,

tradycyjny jest tu biernik, gdyż zaprzeczone (w sposób pośredni) są czasowniki, wobec których podrzędne są tylko kłopot i skrzydła oraz wyrażenie coś więcej. Słowa kreacja i kartofle podlegają rekcji wyrażenia więcej niż, co uzasadnia ich występowanie w bierniku (niż przekazuje przypadek czasownika). Jednak od jakiegoś (dłuższego) czasu można zauważyć tendencję do obejmowania zakresem negacji całych konstrukcji występujących przy czasowniku – dlatego akceptowalny jest tu też dopełniacz.

A zatem obie formy są poprawne.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski