Odmiana a forma nazwisk

 
Odmiana a forma nazwisk
22.06.2018
Szanowna Pani,
mamy jeszcze jedno pytanie odnośnie udzielonej przez Eksperta odpowiedzi.
Zgodnie z rozporządzeniem, nazwisko może zostać przyjęte w formie męskiej lub żeńskiej. Czy istnieją jednak jakieś zasady odnośnie tego kiedy przyjąć formę męską, a kiedy żeńską?
Z odpowiedzi udzielonej przez prof. Miodka (https://plus.nto.pl/magazyn/a/prof-jan-miodek-nazwiska-trzeba-odmieniac,4161843) można wywnioskować że jeżeli można odmienić jakieś nazwisko to należy to zrobić. Podobną informację można znaleźć np. w publikacji:
http://www.nazwiska.pawlowice.pl/menu/zasady1.pdf
Będziemy wdzięczni za odpowiedź.

Z wyrazami szacunku,
Adam
Szanowny Panie,
mówimy o dwóch różnych zjawiskach. Jednym z nich jest przybranie formy żeńskiej, drugim – odmiana (lub nieodmienienie) nazwiska.
Jeśli Pańska narzeczona przyjmie po ślubie nazwisko w formie męskiej: Mostowy, to będzie ono żeńskim nazwiskiem w formie męskiej i nie będzie podlegało odmianie. Jeśli zaś zdecyduje się na formę Mostowa, to wybierze nazwisko w formie żeńskiej, które – rzecz jasna – powinna odmieniać. Utworzenie nazwiska Mostowa od nazwiska Mostowy nie jest jego odmianą, lecz właśnie utworzeniem nowej formy. Dopiero utworzenie form przypadków zależnych (Mostowej, Mostową) jest odmienieniem nazwiska.
Inaczej mówiąc – mamy nazwisko męskie Mostowy. Od niego tworzymy (bądź nie) formę żeńską. Jeśli utworzymy formę żeńską, to będzie ona brzmiała Mostowa i odmieniała się przez przypadki (bo kończy się na -a). Jeśli zaś nie utworzymy formy żeńskiej, to małżonka pozostanie przy formie męskiej Mostowy, która w odniesieniu do kobiet nie jest odmienna (gdyż nie jest zakończona na -a).
W przywołanych przez Pana publikacjach mowa o odmianie nazwisk, podczas gdy w swym poprzednim liście pytał Pan o utworzenie formy. Odmieniamy nazwiska te, które dadzą się odmieniać – z żeńskich tylko te, które mają zakończenie -a.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!