Odmiana imienia niedźwiedzicy

 
Odmiana imienia niedźwiedzicy
22.05.2016
Szanowni Państwo,
w poznańskim zoo mieszka mały niedźwiadek, któremu nadano imię Cisna. W uzusie pojawiła się odmiana przymiotnikowa imienia małej niedźwiedzicy, np. Nie odwiedziliśmy my dziś Cisnej. Czy model odmiany przymiotnikowej może być uznany za akceptowalny dla prasy lub języka mówionego? Moim zdaniem – szczególnie w tym pierwszym przypadku – nie. Zwolennicy odwiedzania Cisnej, nie Cisny, argumentująÂ jednak, że imię to pochodzi od nazwy miejscowości.

Z wyrazami szacunku
Czytelniczka
Istotnie, nazwa bieszczadzkiej miejscowości (w której, jak się zdaje, znaleziono niedźwiadka) odmienia się przymiotnikowo – (do) Cisnej, (ku) Cisnej, (przez) Cisną, (z) Cisną, (w) Cisnej. Z tego powodu i imię zwierzęcia traktowane jest jak przymiotnik. Trudno stwierdzić jednoznacznie, czy jest to odmiana niepoprawna. Co prawda, imiona żeńskie (ludzkie) są deklinowane rzeczownikowo, jednak istnieją róże quasi-imiona (np. pseudonimy czy imiona zwierzęce), które zachowują się jak przymiotnik, np. Mała. Ponieważ nie ma zasad, które by regulowały sposób odmiany imion niedźwiedzi, należy uznać, że nadrzędny jest tu zwyczaj.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!