Odmiana nazw niemieckich miast z członem -heim

Dzień dobry.

Mam pytanie odnośnie do odmiany nazw miejscowości zakończonych na -heim. Czy są one odmienne? Bo o ile najczęściej widzę formę „w Mannheimie”, „Jadę do Mannheimu”, to „w Hildesheimie” jest rzadkością (i mówi się np. „Katedra w Hildesheim”). Czy nazwy Mannheim, Hildesheim lub Mühlheim am Main należy odmieniać?

Dziękuję.

Tak, wszystkie nazwy z członem -heim należałoby w polszczyźnie odmieniać, por.

  • M. Hildesheim, Mannheim, Mühlheim nad Menem
  • D. Hildesheimu, Mannheimu, Mühlheimu nad Menem
  • C. Hildesheimowi, Mannheimowi, Mühlheimowi nad Menem
  • B. Hildesheim, Mannheim, Mühlheim nad Menem
  • N. Hildesheimem, Mannheimem, Mühlheimem nad Menem
  • Ms. Hildesheimie, Mannheimie, Mühlheimie nad Menem

Konieczność odmiany nazwy Mannheim wskazują wydawnictwa poprawnościowe. Odmiana dwóch pozostałych nieskodyfikowanych w słownikach nazw jest potwierdzona w uzusie, por. np.

  • Najsilniejsze opady deszczu (15,1 mm) w Hildesheimie zanotowano 26.1.2019 roku.
  • Katedra Wniebowzięcia Matki Bożej – rzymskokatolicki kościół katedralny w Hildesheimie w Dolnej Saksonii w środkowych Niemczech.
  • Wystawa w Hildesheimie czciła nie tylko tysiąclecie ordynacji biskupiej Bernwarda, lecz także osiemsetną rocznicę jego kanonizacji.
  • Czy mógłby pan jeszcze opowiedzieć o pracy w Hildesheimie i w górach Harzu?
  • Benon urodził się w Hildesheimie na początku XI w.
  • Firma „Zirkeltraining” w Mühlheimie stosuje używaną skórę pochodzącą ze sprzętu sportowego do produkcji modnych torebek.
  • Pension Haus Baron to 2-gwiazdkowy obiekt noclegowy w Mühlheimie oferujący bezpłatny parking i fryzjera męskiego.
  • W roku 2004 została nagrodzona jak najlepsza nowa sztuka teatralna w języku niemieckim podczas dni teatru w Mühlheimie.
Adam Wolański