Odmiana nazwy gdańskiego osiedla Osowa

Dzień dobry, zwracam się do Państwa z pytaniem o poprawną odmianę gdańskiej dzielnicy „Osowa". Zastanawiam się nad dwiema formami: „W Osowej" czy „W Osowie". W 2013 r. dr Małgorzata Milewska-Stawiany, kierowniczka Poradni Językowej Uniwersytetu Gdańskiego, wypowiedziała się, że obie formy są poprawne, natomiast prof. Bogusław Kreja stwierdził, że nazwy miejscowe należy odmieniać tak, jak odmienia je lokalna ludność, co wciąż nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Czy mogę prosić o wsparcie w tym zakresie?

Szanowna Pani,

nazwa Osowa – jako część miasta Gdańsk – jest skodyfikowana w oficjalnym Wykazie urzędowych nazw miejscowości i ich części. Nazwa ta ma według wspomnianego wykazu odmianę przymiotnikową, por. M. Osowa, D., C., Ms. Osowej, B., N. Osową.

Łączę pozdrowienia

Adam Wolański