Odmieniamy nazwiska par małżeńskich na zaproszeniach

Dzień dobry,

Mamy z narzeczonym dylemat jak prawidłowo odmienić nazwiska niektórych gości w zaproszeniach. Czytałam w poradni, że wszystkie nazwiska się odmienia. Narzeczony uważa, że część nazwisk w formie odmienionej brzmi "pospolicie" i zaproszeni goście poczują się urażeni. Myślę jednak, że nieodmienione nazwiska wyglądają nienaturalnie.

Nazwiska nieodmienione: Olewnik, Majchrzak, Zduńczyk, Miłek, Frącek, Kulik, Jańczuk, Dąbrówka, Perzyna, Gorczyca, Soja, Spychała, Łątka.

Czy poprawnie będzie zaprosić Annę i Adama: Olewników, Majchrzaków, Zduńczyków, Miłków, Frącków, Kulików, Jańczuków, Dąbrówków, Perzynów, Gorczyców, Sojów, Spychałów, Łątków?

Dziękuję za odpowiedź,

Paulina i Dariusz

Szanowni Państwo,

wszystkie nazwiska, które wpisują się w polszczyźnie w odpowiedni wzorzec deklinacyjny, powinny być odmieniane. Nie słyszałem dotąd o zjawisku „pospolicenia” nazw własnych osobowych w wyniku ich odmiany.

Nazwiska – zarówno polskie, jak i obce – odmieniają się w liczbie mnogiej według dwóch zasadniczych modeli – przymiotnikowego i rzeczownikowego. Nazwiska odmieniające się w liczbie mnogiej według wzoru przymiotnikowego są zakończone w mianowniku liczby pojedynczej na -i (w tym na -ski, -cki, -dzki) albo -y. Pozostałe nazwiska, czyli zakończone w mianowniku liczby pojedynczej na spółgłoskę lub na samogłoskę -a, -e, oraz -o mają odmianę rzeczownikową. Uzyskują one w mianowniku liczby mnogiej końcówkę -owie i odmieniają się analogicznie do rzeczownika pospolitego psychologowie. Wszystkie nazwiska, które Państwo przytaczają, należą właśnie do tej kategorii. Ponieważ są to polskie nazwiska, należy je odmieniać. Czasami – i to tylko pod pewnymi warunkami – można nie odmieniać należących do tej kategorii nazwisk obcych. Ale na Państwa liście takowych nie ma.

Wszystkie formy dopełniaczowe przywołanych w pytaniu nazwisk są poprawne.

Łączę pozdrowienia

Adam Wolański