Odmieniamy nazwisko Balaďa

Szanowni Państwo,

uprzejmie proszę o informację, w jaki sposób odmieniamy w języku polskim nazwisko słowackiego reżysera, które w mianowniku przyjmuje formę z apostrofem Balad'a (Ivan Balad'a).

Serdecznie pozdrawiam

Przywołane w pytaniu nazwisko reżysera zawiera, występujący w języku czeskim i słowackim, grafem ď (wariant wersalikowy: Ď), który reprezentuje dźwięczny spółgłoskowy fonem /ɟ/. W profesjonalnej ortotypografii nie jest poprawne zapisywanie małego ď jako zwykłego d z apostrofem.

W polszczyźnie przywołane w pytaniu nazwisko ma wymowę zbliżoną do [baladja] i następujący wzorzec odmiany:

  • D. Balaďi
  • C. Balaďi
  • B. Balaďę
  • N. Balaďą
  • Ms. Balaďi
Adam Wolański