Odmóżdżyć

Wg sjp.pl odmóżdżenie to ogłupienie. Wg Wikipedii to śmierć mózgowa. Jak zatem rozumieć sformułowania typu Jest to książka, którą można przeczytać tylko dla odmóżdżenia czy lekka komedia dla odmóżdżenia? Z kontekstu można domniemywać, że chodzi o relaks, ale czy to nie za daleko idąca interpretacja?
Odmóżdżyć (i odpowiednik niedokonany: odmóżdżać) używane w medycynie (‘spowodować śmierć mózgową’ – jeśli takie rzeczywiście istnieje) jest zupełnie innym odmóżdżyć niż to, którego używamy potocznie. W przytoczonych przez Pana zdaniach czasownik ten znaczy raczej ‘nie musieć myśleć o poważnych sprawach, nie angażować zbytnio umysłu’ niż ‘ogłupiać’. Ten ostatni sens aktualizuje się np. w zdaniu Lata terroru odmóżdżyły i ubezwłasnowolniły znaczną część społeczeństwa, podanym w Wielkim słowniku języka polskiego ze słownikiem wyrazów bliskoznacznych PWN jako ilustracja przykładowa interesującego nas wyrazu.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski