Odpady problematyczne czy kłopotliwe?

Szanowni Państwo,

chciałabym poprosić o opinię dotyczącą stosowania nazwy „odpady problematyczne” oraz „odpady kłopotliwe” (odpady oddawane do PSZOK-ów). Która jest odpowiedniejsza? Czy można ich używać zamiennie?

Z poważaniem

Aneta Kobus

Szanowna Pani,

wyrażenia, o które Pani pyta, należą do języka specjalistycznego (lub co najmniej środowiskowego), a bez znajomości całego systemu terminologii (i zwyczajów językowych danego środowiska) trudno rozstrzygać o pojedynczej formie. Nie przybliżyła Pani znaczenia interesujących Panią wyrażeń – nie wiemy nawet, czym są PSZOK-i i czym się charakteryzują odpady, o które Pani pyta.

Jeśli chodzi o przymiotniki kłopotliwy i problematyczny, występujące poza wyrażeniem z rzeczownikiem odpady, to konserwatyści językowi powiedzieliby, że nie są one synonimami – tradycyjnie bowiem problematyczny to ‘budzący wątpliwości, niepewny’ (np. Wyjazd okazał się problematyczny ‘nie wiadomo było, czy wyjedziemy’). Współcześnie jednak problematyczny jest używany (niemal powszechnie) w znaczeniu ‘sprawiający problemy, kłopoty’.

Z pozdrowieniem

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski