Odpowiednik angielskiego surrogate

Czy w języku polskim występuje odpowiednik angielskiego rzeczownika surrogate w znaczeniu 'osoba zastępująca inną osobę w określonej roli lub urzędzie'?

Szanowny Panie,

nie udało mi się znaleźć odpowiednika słowa surrogate dokładnie w takim znaczeniu, które Pan podaje. W jakiś sposób zbliżone do niego znaczeniowo są polskie rzeczowniki odnoszące się do osoby, która zastępuje kogoś innego, dlatego że została do tego upoważniona:  pełnomocnik, plenipotent, prokurent.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski