Odpowiedź a odpowiedzialny

Ostatnio na wykładzie prowadzący zasugerował, że słowa odpowiedź i odpowiedzialny są ze sobą znaczeniowo powiązane (analogicznie w języku angielskim response i responsible). Chciałabym zapytać czy rzeczywiście tak jest, czy jest to przypadek, że jedno słowo zawiera się w drugim. Dodam, że nie były to wykłady z zakresu lingwistyki.

Pozdrawiam,
Ola
Rzeczownik odpowiedź był dawniej używany w znaczeniu, które dziś przysługuje odpowiedzialności (por. przykład użycia ze Słownika języka polskiego A. Zdanowicza i in, Wilno, 1861, wersja elektroniczna https://eswil.ijp.pan.pl/: Pociągnąć kogo do odpowiedzi). Od niego powstał przymiotnik odpowiedzialny.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski