Odstawać

Toczę zażartą dyskusję na jednym z portali odnośnie wyrażenia: odstawać od kogoś/czegoś. Mój interlokutor użył wyrażenia: odstaje negatywnie poziomem, co uważam za błąd, gdyż, w moim przekonaniu, odstawanie od kogoś/czegoś ma wydźwięk wyłącznie negatywny, a to sformułowanie jest pleonazmem. Kto ma rację?

Pozdrawiam
Marcin Puszkiewicz
Czasownik odstawać znaczy ‘odbiegać, różnić się od czegoś lub od kogoś’ i nie musi mieć wydźwięku negatywnego. Nie razi nas przecież zdanie: Przyjaźnił się z Jackiem i Adamem, ale od nich wyraźnie odstawał – był bardzo bystry i zaradny. Mimo to zdanie Odstawał negatywnie poziomem nie jest poprawne, bo nie mówimy odstawać negatywnie / odstawać pozytywnie (nie łączymy czasownika odstawać z przysłówkiem). Możemy powiedzieć: Odstawał na niekorzyść – reprezentował o wiele niższy poziom, jednak nie Odstawał negatywnie poziomem.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski