Oficjalny rządowy czy: oficjalny, rządowy?

Szanowni Państwo!

Jak będzie poprawnie:

Dane pochodzą z oficjalnych, rządowych stron internetowych.

Dane pochodzą z oficjalnych, rządowych, stron internetowych.

Dane pochodzą z oficjalnych rządowych stron internetowych

Chodzi o przecinek.

Jeśli przydawki oficjalny i rządowy uznamy za równorzędne, postawimy między nimi przecinek. Jeśli zaś pierwsza przydawka określa połączenie drugiej z rzeczownikiem, przecinek będzie zbędny. W zależności zatem od interpretacji zdania poprawne są dwie wersje interpunkcyjne: pierwsza i i trzecia (druga jest niepoprawna, gdyż przecinek nie może oddzielać przydawki od określanego przez nią rzeczownika).

Zdanie Dane pochodzą z oficjalnych, rządowych stron internetowych wskazuje na to, że rządowe strony internetowe są jednocześnie stronami oficjalnymi (inaczej mówiąc, że w tym wypadku można postawić znak równości między rządowy a oficjalny). Zdanie Dane pochodzą z oficjalnych rządowych stron internetowych może sugerować, że wśród rządowych stron internetowych są strony oficjalne i nieoficjalne.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski