Ogród bądź ogrody przed wyliczeniem, z dwukropkiem lub bez

Szanowni Państwo,
czy zdanie powinno brzmieć:
Do ich dyspozycji oddano obserwatoria astronomiczne, ogrody botaniczny i zoologiczny…
lub
Do ich dyspozycji oddano obserwatoria astronomiczne, ogrody: botaniczny i zoologiczny,
czy
Do ich dyspozycji oddano obserwatoria astronomiczne, ogród botaniczny i zoologiczny…
Ogrody czy ogród? Z dwukropkiem czy bez?

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie, AB
Wersja I (Do ich dyspozycji oddano obserwatoria astronomiczne, ogrody botaniczny i zoologiczny) jest poprawna. Wiadomo, że chodzi o dwa odrębne ogrody, dwukropek można pominąć.
Wersję II (Do ich dyspozycji oddano obserwatoria astronomiczne, ogrody: botaniczny i zoologiczny) również można zaakceptować. Wstawienie po słowie ogrody dwukropka wyraźniej informuje nas o tym, że w tekście mowa o dwóch różnych ogrodach.
Wersja III (Do ich dyspozycji oddano obserwatoria astronomiczne, ogród botaniczny i zoologiczny) jest mniej czytelna, aczkolwiek także dopuszczalna. Ktoś może się jednak uprzeć, że napisanie „do dyspozycji oddano obserwatoria i ogród botaniczny i zoologiczny” oznacza ‘jeden ogród’…
Istnieje jeszcze wersja IV: Do ich dyspozycji oddano obserwatoria astronomiczne, ogród botaniczny i ogród zoologiczny. Mimo że słowo ogród zostało powtórzone, zdanie nic na tym stylistycznie nie traci, a całość jest od razu jednoznaczna.
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie