Okazać się – bez być

Uprzejmie proszę o wyjaśnienie czy zdanie Tą osobą okazała się być Nina jest prawidłowo zbudowane?

Czasownik okazać się wymaga jedynie obecności rzeczownika (Zwycięzcą okazał się student) lub przymiotnika (Okazał się bardzo mądry), a wstawianie w tę konstrukcję czasownika być jest błędne. A zatem poprawnie powiemy: Tą osobą okazała się Nina.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski