Określenie apelatywne meczet piątkowy

 
Określenie apelatywne meczet piątkowy
15.11.2017
Czy w zdaniu: „W zachodniej części bazaru znajduje się Meczet Piątkowy, jeden z największych meczetów w Tebrizie” powinniśmy pisać Meczet Piątkowy – taka pisownia przeważa w Internecie; czy meczet piątkowy – małymi literami, tak jak kościół katedralny, gdzie nazwa ma charakter opisowy, mimo że odnosi się do konkretnego obiektu; czy może meczet Piątkowy – zgodnie z regułą, wg której piszemy np. kościół Franciszkanów, traktując drugi człon jako potoczną nazwę własną obiektu?
Określenie meczet piątkowy należy traktować jako wyrażenie apelatywne, czyli pisać małymi literami.
W meczecie piątkowym (dżami’) muzułmanie się modlą, słuchają piątkowych kazań (chutby), zbierają i rozdzielają obowiązkową jałmużnę (zakat), uczestniczą w lekcjach religii i wsłuchują się w komentarze do koranicznego przesłania.
Meczetów piątkowych jest wiele (np. w Agrze, Baku, Delhi, Eupatorii, Fatehpur Sikri, Male). Omawiana nazwa ma charakter opisowy, chociaż odnosi się do konkretnych obiektów. Szkoda, że Wielki słownik ortograficzny PWN (Warszawa 2017, wyd. IV, dodruk poprawiony) w haśle meczet (s. 667) nie podaje przykładu zapisu meczet piątkowy
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!