Określenie liczebnikowe rzeczowników różnorodzajowych

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące odmiany liczebnika „77” w zdaniu zaczynającym się słowami „77 młodych śpiewaków i śpiewaczek z 19 krajów wystąpi podczas...". Która z form jest poprawna: „siedemdziesięciu siedmiu młodych śpiewaków i śpiewaczek...” czy „siedemdziesiąt siedem młodych śpiewaków i śpiewaczek”?

W przywołanym w pytaniu wypowiedzeniu mamy konflikt wynikający z tego, że dopełniaczowa forma liczebnika siedemdziesięciu siedmiu łączy się tylko z dopełniaczową formą rzeczowników rodzaju męskoosobowego (por. siedemdziesięciu siedmiu śpiewaków). Rzeczowniki żeńskie (także w dopełniaczu) łączą się z formą mianownikową liczebnika (por. siedemdziesiąt siedem śpiewaczek).

W takiej sytuacji możemy postąpić dwojako. Pierwsze wyjście – stanowiące zgniły kompromis – pozwala nam, gdy jeden z rzeczowników jest rodzaju męskoosobowego, aby określenie miało tę samą formę, przy czym nie może ono sąsiadować z rzeczownikiem niemęskoosobowym. Co więcej, w takim wypadku orzeczenie będzie miało formę liczby pojedynczej rodzaju nijakiego, por. siedemdziesięciu siedmiu młodych śpiewaków i śpiewaczek wystąpi/ występuje/ wystąpiło. Drugie wyjście nakazuje nam przeredagować zdanie, aby uniknąć opisanego powyżej konfliktu, por. np. Młode śpiewaczki i młodzi śpiewacy w liczbie siedemdziesięciu siedmiu, którzy przyjechali z dziewiętnastu krajów, wystąpią podczas […].

Adam Wolański